Nieszczelność instalacji LPG w samochodzie i pozostawienie go w zamkniętym, przydomowym garażu, który nie został odpowiednio zabezpieczony może skutkować wybuchem zbiornika z gazem, czego efektem może być naruszenie konstrukcji przyległego i sąsiednich budynków, nie mówiąc już o zniszczeniu większości domu. Jak zatem zabezpieczyć garaż i dom, jeśli posiadamy samochód na gaz?
Odpowiednia wentylacja garażu
Podstawowym zabezpieczeniem jest, w przypadku posiadania samochodu na gaz, odpowiednia wentylacja garażu. Propan- butan jest cięższy od powietrza i gromadzi się przy powierzchni posadzki. Z tego powodu, wyposażenie garażu jedynie w wentylację grawitacyjną, niestety, nie wystarczy. By zachować cyrkulację powietrza i zmniejszyć ryzyko zalegania gazu przy posadzce, w przypadku jego wycieku, należy wykonać dodatkowe otwory wentylacyjne – np. kratki w drzwiach garażowych i przeciwległej ścianie. Korzystnym jest również montaż wentylacji mechanicznej, której działanie uzależnione jest od wskazań detektora.
Zabezpieczenie wpustu kanalizacyjnego
Wpust kanalizacyjny zabezpieczony syfonem i zalany wodą nie pozwala na zaleganie w otworze gazu. Niemniej jednak, jeśli poziom wody w syfonie ulegnie obniżeniu (np. wskutek odparowania), LPG może zacząć gromadzić się w powstałej przestrzeni. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem, niż wpust kanalizacyjny w garażu, będzie stworzenie alternatywnej możliwości odprowadzenia wody z garażu – na przykład poprzez spadek powierzchni wylewki lub wpuszczenie rury, która odprowadzi wodę na zewnątrz.
Detektor LPG
Dla zapewnienia bezpieczeństwa domownikom warto również zamontować w garażu wspomniany już czujnik gazu propan – butan, nawet, jeżeli nie jest on powiązany z wentylacją mechaniczną. To niewielkie urządzenie pozwoli monitorować stan powietrza pod kątem obecności gazu i zaalarmuje akustycznie domowników w sytuacji, w której pojawi się wyciek LPG, zanim jeszcze stanowić on będzie zagrożenie eksplozją. Detektory LPG wyposażone są w specjalne czujniki (półprzewodnikowe/elektrochemiczne/katalityczne), a dzięki technologii mikroprocesorowej są odporne na czynniki środowiskowe (np. zmiany temperatury czy wilgotności). Większość czujników tego typu (np. Elpeg.3.1, DOMAG) wykrywają zarówno propan-butan (LPG) jak i metan (LNG).
Czujniki LPG montowane są nisko nad posadzką (do 30 cm) i wyposażone są w system sygnalizujący awarię (który poinformuje użytkownika np. o braku zasilania detektora). Sam montaż nie nastręcza trudności, o ile postępuje się z zaleceniami producenta umieszczonymi w instrukcji obsługi. Warto pamiętać o tym, by montować detektor w dobrze widocznym dla domowników miejscu (detektory wyposażone są zarówno w alarm dźwiękowy jak i optyczny).
Choć wyciek w instalacji LPG nie zdarza się często i sytuacje wybuchu w zamkniętym pomieszczeniu typu garaż, czy parking podziemny nie są codziennością, to nie należy zagrożenia bagatelizować. Zadbanie o właściwą wentylację oraz umieszczenie prostego czujnika gazu w obrębie garażu pozwoli niskim kosztem i niewielkim nakładem pracy, zachować bezpieczeństwo domowników i mienia.